Igår åkte mamma och jag till Örebro vi började med lunch på Tant Grön, det var så gott.

Varmrökt lax med potatissallad


Räksallad
Efter denna fantastiska lunch så åkte vi vidare till Kvinnersta skola. Där ordnade Örebro läns kennelkubb BPH (Beteende- och personlighetsbeskrivning hund). BPH är en beskrivning som har till syfte att bidra till ökad kunskap om hundens mentalitet. Det är åtta stycken olika moments som man gör. Det handlar blanda annat om att möta främmande personer, att leka, leta efter mat, att stöta på överraskningar och hundens reaktion vid skott.

Idag var det Adele som skulle göra BPH. Detta var första gången som jag var på ett BPH, det var så kul och intressant att se hur hon hanterade de olika momenten. Det var bra att mamma var med så att hon kunde fota och filma, så att även jag i efterhand kunde se hur hon reagerade på de olika momenten. När man var klar så fick man en sammanfattning om hur det gått och den kommer sedan att finnas på avelsdata.

Matintresset kollas

Möte med främmande person,
som först hade både slokhatt,
solglasögon och långrock.

Föremålslek

Nöjd Adele som genomfört
BPH med skott 
Trötta och nöjda styrde vi kosan hemåt. Jag kan verkligen rekomendera att göra detta med era hundar ett kul sätt att få lära känna sin hund i olika situationer. Här kan man läsa mer om BPH https://www.skk.se/sv/uppfodning/mentalitet/beteende-och-personlighetsbeskrivning-hund-bph/
2020-07-15 15:18